Az időskori életminőség legfontosabb tényezői:
1. Az egyének a korral mindinkább különböznek egymástól, nincs úgynevezett öregedési minta.
2. Egy szervrendszer vagy funkció gyors leromlása mindig valamilyen kóros változás, nem pedig a normál öregedés következménye.
3. A kapacitás beszűkülésével járó öregedés azonban megnöveli a kockázatok kialakulását, ezért fontossá válik a személyes életmód-adaptáció.
4. Az idősek azért betegek, mert szervezetükben kóros folyamatok alakultak ki és nem azért mert idősek.
5. Az idősebbeknél egy új betegség kezdete általában az egész szervezet rendszerének legérzékenyebb, ill. legsérülékenyebb "lácszemét" érinti. Ennek felismerése meghatározza az ellátás programját.
6. Az idősödéssel mindinkább megjelenik az ún. "5 I" probléma: az Immobilitás, Inkotencia, Intelektuális hanyatlás, Instabilitás,Iatrogenia /mozgásbeszűkülés, vizelettartási zavarok, test-egyensúlyi zavarok, szellemi változás és az orvosi ártalom/.
7. Mivel több működés belső egyensúlya gyakran egyidejűleg változik meg, a többféle panasz megjelenésével is egyidejűleg kell számolnunk.
8. Több olyan tünet, amely fiatalabb korban betegségnek tekinthető, idősebb korban csupán a normál idősödésből származó panasz, jelenség.
9. Az idősebbeknél gyakran észlelhető, hogy a kialakult tünetek mögött többféle betegség is meghúzódhat, ezért az érékelésénél és a diagnózisnál ezt is figyelembe kell venni.
10. Az idősebbeknél - a már emlitett jellegzetességek miatt - a diagnosztikai, a terápiás, a rehabilitációs stratégiánál ezeket figyelembe kell venni.
"A személyiség sem mindegy" a cikk megtalálható az 50plusz.hu weboldalon.